Kalkulatory i programy Liczby naturalne i całkowite

Sprawdzanie podzielności – kalkulator

Przy pomocy tego kalkulatora możesz sprawdzić, przez jakie liczby można podzielić wpisaną przez Ciebie liczbę. Dowiesz się też, jak sprawdzić to samodzielnie.

2 thoughts on “Sprawdzanie podzielności – kalkulator

  1. Taka ciekawostka, sprawdzanie algorytmicznie podzielności kolejnych liczb naturalnych (to znaczy za pomocą chociażby komputera poprzez napisany i uruchomiony program) wymaga z każdym kolejnym krokiem dodatkowej operacji dzielenia, a więc z czasem – czym liczba jest większa (dłuższa), oczywiście nie mówię tutaj o liczbach typu 9999 tylko np. 20 cyfrowych jest dłuższe czasowo sprawdzenie wszystkich dzielników tej liczby.

    Tutaj maks. to 100000 z tego co da się wpisać. Takie sprawdzanie kolejnych liczb i ich podzielników po kolei od 1 do [ta liczba] to mozolne sprawdzanie (wyszukiwanie) kolejnych liczb pierwszych – to znaczy takich co dzielą się tylko przez siebie same i przez 1.

    Uwaga 1 nie jest bane pod uwagę, dopiero 2 to najmniejsza liczba pierwsza. Liczby pierwsze są bardzo ważne w kryptografii chociażby, a więc m. in. szyfrowania bezpiecznego połączeń przez przeglądarkę ze stroną WWW banku, słynna kłódka w pasku adresu oraz protokół HTTPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorce


Cześć! Jestem Kinga. Lubię koty, wspinaczkę i choinkowe światełka. Nic nigdy nie sprawiało mi takiej przyjemności, jak słyszenie słów "Ej, to serio jest takie proste?", i to już od czasu, gdy w wieku siedmiu lat nauczyłam młodszą koleżankę, jak wiązać buty. Choć wizja siebie jako nauczycielki pojawiała się u mnie regularnie, była skutecznie tłumiona, bo za każdym razem, gdy o tym komuś wspominałam, słyszałam: "Naprawdę? Chcesz uczyć... gimnazjalistów?", zupełnie jakbym powiedziała, że chcę adoptować karalucha. To sprawiło, że pasję do uczenia innych odkrywałam bardzo długo. W końcu jednak mi się to udało, czego efektem jest ten blog :) Zapraszam do czytania!