Kalkulatory i programy Procenty

Zamiana ułamka na procent – kalkulator

Przy pomocy tego kalkulatora możesz zamienić ułamek na procent. Po uzupełnieniu okienek zostanie Ci pokazany cały proces prowadzący do otrzymania wyniku.

Tu możesz wpisać ułamek zwykły lub liczbę mieszaną.


Tu możesz wpisać ułamek dziesiętny.

2 thoughts on “Zamiana ułamka na procent – kalkulator

  1. Nie wiem czy wiecie ale istnieje pewna ciekawa zależność, która wprost wynika z tego, że 1% ze 100 = 100% z 1. Dlatego też kiedy mamy np. obliczyć 5% z 10, to lepiej i szybciej da się to obliczyć (wynik będzie ten sam) 10% z 5, które jak wiemy wynosi 0,5 – wystarczy przesunąć przecinek o jedno miejsce w lewo. Oczywiście, jeżeli konkretnie zadanie dotyczy obliczenia procentu i pokazania drogi rozwiązania, to trzeba się pomęczyć i według klucza rozwiązania postępować pisemnie ale za to wynik zawsze można sobie sprawdzić w głowie. Na maturze – w obliczeniach cząstkowych (w brudnopisie), czy na jakiś teście z matmy, gdzie występują zadania na procenty można swobodnie korzystać z tej ciekawostki, bo i tak się liczy zaznaczanie konkretnej odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorce


Cześć! Jestem Kinga. Lubię koty, wspinaczkę i choinkowe światełka. Nic nigdy nie sprawiało mi takiej przyjemności, jak słyszenie słów "Ej, to serio jest takie proste?", i to już od czasu, gdy w wieku siedmiu lat nauczyłam młodszą koleżankę, jak wiązać buty. Choć wizja siebie jako nauczycielki pojawiała się u mnie regularnie, była skutecznie tłumiona, bo za każdym razem, gdy o tym komuś wspominałam, słyszałam: "Naprawdę? Chcesz uczyć... gimnazjalistów?", zupełnie jakbym powiedziała, że chcę adoptować karalucha. To sprawiło, że pasję do uczenia innych odkrywałam bardzo długo. W końcu jednak mi się to udało, czego efektem jest ten blog :) Zapraszam do czytania!